Úvod | Foto | Výživa | Odkazy
 

Doplňky stravy
Pelz SportDoplňky výživy, které používám konzultuji u Luboše Pelze, s kterým spolupracuji již 5 let, veškeré dále uváděné doplňky lze u něj objednat po telefonu či v e-shopu, více zde: http://www.pelzsport.cz/
   

BSN on-lineJako hlavní suplementy používám produkty americké firmy BSN, jedná se o před a potréninkový nápoj a proteinovo-sacharidový nápoj. Používám je pouze při závodech a při velkých tréninkových dávkách, aby organismus rychle regeneroval a byl druhý den připraven na další trénink. Preferuji kvalitu před kvantitou, raději používá kvalitní výrobky méně často (závod či intenzívní trénink) než levné a méně kvalitní výrobky denně.
     Dále při závodech i delších vytrvalostních trénincích používám energetické gely a tyčinky a další užitečné pomocníky. Ty, které se mi osvědčili jsou v následující tabulce.
    

NO-XPLODE předtréninkový nápoj - výrobce BSN

NO-XPLODE stimuluje všechny 4 klíčové faktory úspěšného tréninku:
• Energie
• Mentální koncentrace
• Intenzita
• Maximální napumpování
Další účinky:
• Okamžitý nárůst svalů a rozšíření cév
• Permanentní radost a spokojenost – žádné nadýmání, bolesti žaludku nebo nabírání tukové hmoty, jen obrovské svaly pevné jako skála
• Dokonalé spojení mysli a svalů: stimuluje mozek, napomůže k 100% koncentraci vaší mysli na každé opakování
• Zajišťuje komplexní hydrataci svalů a jejich maximální nasycení živinami
• Konečně bude veškeré vaše úsilí odměněno rychlými a viditelnými výsledky.
      
CELLMASS potréninkový nápoj - výrobce BSN

Není nic důležitějšího než nasytit vaše svaly kreatinem a glutaminem jednak ihned po tréninku a rovněž také před spaním – a nahradit tak zásoby kreatinu ztracené při tréninku, urychlit regeneraci, zvýšit objem svalových buněk a hustotu svalu, a nastartovat silnou a účinnou fázi anabolického růstu. A teď si představte, že existuje potréninkový suplement, který toto všechno dokáže lépe než cokoliv jiného, co kdyby bylo vyvinuto, a který je navíc tak rychlý a účinný, jako kdyby jste přidávali plyn do ohně. Cítíte, jako by vaše svaly explodovaly před vašima očima. Konec představ, zpět do reality. Takový výrobek existuje a jmenuje se CellMass.
     CellMass obsahuje nejúčinnější známý kreatin CEM3 (kreatine-ethyl-ester-malate). Vedle něho jsou všechny jiné esterifikované kreatiny pouhým "zastaralým modelem".
       
SYNTHA-6 proteinový nápoj - výrobce BSN

SYNTHA-6TM je první Ultra-premium proteinový prášek s prodlouženým uvolňováním. Dokáže atletovi nebo kulturistovi dodat dostatek potřebných proteinů bez pocitu přejedení.
 
SYNTHA-6TM  dodává ty nejlepší aminokyseliny do Vašich svalů po celých 7 hod.!
 
Je vyrobena ze šesti druhů proteinů (obsahuje BCAA, esenciální i neesenciální aminokyseliny a glutaminové peptidy) s různou dobou vstřebávání a proto je vhodný ráno, přes den i na noc. Neobsahuje žádný aspartam ani cukr, rychle vstřebatelnou energii dodává MCT (středně větvené triglyceridy). Je také skvělým zdrojem vlákniny.
    
L-Carnitin - výrobce Carne Labs

L-Carnitin je látka přirozeně se vyskytující v lidském organismu, která hraje klíčovou úlohu při metabolismu tuků. L-Carnitin přenáší mastné kyseliny z krve do svalových buněk, kde dochází k jejich spalování na energii.
    
Více informací o Karnitinu ZDE.
     
Pokud chcete hubnout, je vhodný karnitin s chromem. Karnitin od Carne Labs obsahuje až 50 g čistého l-carnitin baze v 500 ml. Cenově výhodnější je kupovat např. karnitin 50.000 (50g v 500ml) než 33.000 (33g v 500ml), jednotlivá absolutní dávka čistého l-carnitinu (např. 1g) vyjde levněji i když vlastní balení je o něco dražší. Pro shazování tuku doporučuji kombinovat s Lecitinem (2 tobolky denně).
   
ENDUROSnack energetický gel - výrobce Nutrend

EnduroSnack – energetický gel s cíleným složením pro vrcholové – profesionální sportovní výkony, který respektuje požadavky organismu na přísun energie. Je určený pro dodání energie před výkonem, v průběhu výkonu i po jeho ukončení. Obsahuje nejen okamžitě využitelné zdroje energie, ale také zdroje, jejichž využívání je postupné a současně nedochází k zatížení organismu. Efekt výrazně zesilují funkční účinné látky:
Taurin – koncentrace – oddálení psychické únavy
Creatin pyruvát – zvýšení energet. potenciálu pro svalovou práci
L-Carnitin – využívání energie z tuků
BCAA – zdroj energie, ochrana svalové hmoty v průběhu výkonu MCT – rychle využitelná energie – přímá absorbce do krevního oběhu
  
Vyzkoušené, účinné, gel obsahuje 0,5 g taurinu a MTC.
    
AntiCramp - výrobce Nutrend

Protikřečové tablety se směsí minerálů, vitamínů, s látkami působícími proti účinkům kyseliny mléčné a extraktem z vrbové kůry pro efektivnější odvod odpadního tepla. Snížené riziko křečí, udržení výkonnosti na maximální možné úrovni a omezení možného rizika přehřátí při fyzické aktivitě.
 
Tyto tablety se mi velice osvědčili, při žádném závodě mě nepotkaly svalové křeče.
     
Shleha - výrobce Nutrend - web Shleha

Sleha je vysoce sofistikovaným přípravkem pro zlepšení energizace, koncentrace, vitalizace a stimulace organizmu. Její receptura vychází z tradiční asijské medicíny a posledních vědeckých poznatků. Sleha je postavena na  unikátních vlastnostech  přírodních extraktů bylin.
Popis efektu:
- rychlý nástup energie v první fázi - okamžité nabuzení,
  bez zbytečných vedlejších účinků (bušení srdce, nevolnost,
  vnitřní třes)
- udržení stavu stimulace a energizace v časovém horizontu
- prodloužený efekt stimulace a nabuzení bez energetického
  propadu
  
Když jste trochu lenošní a momentálně se vám nechce na trénink, či před závodem pro stimulaci, opravdu to funguje, zkoušel jsem to i při noční cestě autem do Chorvatska, jinak používám pouze výjimečně před některým závodem, hlavní povzbuzující látky jsou taurin, kofein a synefrin a další přírodní výtažky bylin dle asijské medicíny.
     
Power Bike Bar - výrobce Nutrend

Energetická tyčinka "lepivka" se sníženým podílem bílkovin a minimem vlákniny, vhodná především pro energetické krytí a zasycení přednostně v průběhu vytrvalostního výkonu. Má vysoký obsah sacharidů 65%, z toho 20% jednoduché cukry. Obohacená o BCAA, vitamíny a minerály.
  
Zvláštní konzistence, chutná mi pouze karamel, dobré účinky.
      
 
Regenerace po maratonu

Ani v okamžiku, kdy jste proběhli cílem, pro vás maraton ještě nekončí. Může to trvat přes měsíc, než se váš organismus vrátí k normálu. Obvykle to funguje takto:

čas po doběhu             reakce organizmu
+ 20 minut tepová frekvence se zklidňuje, krevní tlak se dostává do normálu
+ 30 minut vyrovnává se zakyselení vašeho organismu (hladina laktátu klesá pod 2 – 3 mmol/l)
+ 2 hodiny obnovuje se funkčnost svalů
+ 6 až 24 hodin vyrovná se stav tělních tekutin, krevní obraz se vrací k normálu
+ 1 den doplnily se zásoby jaterního glykogenu
+ 2 až 4 dny vaše psychika se dostává z útlumu, obnovuje se psychická rovnováha
+ 2 až 7 dní doplnil se svalový glykogen u nejvíce zatěžovaných svalových skupin
+ 3 až 4 dny obnovuje se imunita organismu, která je po závodě snížená
+ 3 až 5 dní doplnily se tukové zásobníky ve svalech
+ 10 dní měla by být završena regenerace svalových vláken
+ 7 až 14 dní vytrvalostní a silově-vytrvalostní schopnosti se vrací k normálu
+ 1 až 4 týdny obnovuje se psychická rovnováha
+ 1 až 1,5 měs. tak dlouho trvá vaše komplexní zotavení se, neplánujte si proto brzo po maratonu dovolenou, která by vyžadovala vyšší fyzickou zátěž

    

ZPĚT