Úvod | Foto | Výživa | Odkazy
 

Marek Káňa - osobní stránka Motto: 
„MARATON je výzvou, která nechá člověka klesnout až na samé dno psychických i fyzických sil, aby mohl v cíli zažít ten neopakovatelný pocit štěstí z překonání sama sebe.“
 
Na těchto stránkách naleznete něco o mém sportování a tréninku, kde preferuji hlavně běh a cyklistiku. Hlavním cílem je pro mne v letošním roce účast na maratónském běhu s časem pod 3:50 hodiny a dále, pokut to půjde, účast ve všech závodech MČR silničních motocyklů.

Dále jsou nějaké informace o vybavení, které používám a mohu doporučit (brzy doplním i fotogalerii):
Běžecké boty

Asics Gel Kinsei 3
 
 
 


Asics Gel Kayano 13
 
 
 

Mizuno Wave Elixir 3
30.3.2011
Tak se nám rozjařilo a já si konečně pořídil nové botky, nakonec padla volba na Asice Kinsei. První 10 km běh v nich mám za sebou a pocity velice pozitivní.

20.12.2010
Mizuna se neosvědčila, už v létě jsem je degradoval z běžeckých bot na běžné nošení. Na běh jsem používal stará Kayana, ty nechám i na zimu a na jaře koupím nové botky, opět Asics, model Kayano nebo Nimbus.

2.2.2009
Jelikož v Kayanech už za chvíli budu mít naběháno kolem 1000 km, koupil jsem novou obuv, tentokrát Mizuna (za velice výhodnou cenu při likvidaci jedné sportovní prodejny, jinak bych volil opět Asics), takže budu střídat a časem Kayana vyřadím, např. do posilovny.

23.3.2008
Po tom, co moje běžecké boty NIKE dosloužili, ne že by byli vizuálně ve špatném stavu, právě naopak, ale měli již naběháno přes 1000 km, takže je budu nosit do posilovny, jsem se rozhodl pro koupi nových bot, hledal jsem kvalitní boty bez zásadního ohledu na cenu. Po přečtení spousty recenzí a příspěvků na různých fórech jsem se rozhodl pro boty Asics Kayano 13. Opravdu vynikající boty, v recenzích označované jako běžecká obuv desetiletí.
     V rámci akce "Adidas test run 28" jsem měl možnost vyzkoušet zdarma po 28 dní boty adiStar Cushion 5. Adidasy jsou velice dobře odtlumené, určené pro neutrální nášlap. Za těch 28 dní jsem v nich neběhal přes 200 km (při střídání s Kayanama). Připadá mi, že míra odtlumení je na úkor odrazu, ve srovnání s Kayanama, rozdíl je malý, ale lze ho vypozorovat. Kayana jsou více stabilní a mají lepší odraz. Možná jsem měl zvolit od Adidasu model Control, v každém případě jsou Cushion dobré a kvalitní boty, ale ne pro mne, cena 4490 Kč neodpovídá (nyní jsou již zlevněny na cca 3600 Kč). Boty jsem tedy v rámci akce vrátil.
     Důležité je vybírat běžecké boty ne jen dle designu a ceny, ale hlavně konstrukce boty - stabilní, tlumivá, s kontrolou pronace. Nejdůležitější je určit si typ nášlapu - pronace, supinace, neutrální. Více info najdete na serverech o běhání.
  

Cyklistické tretry

SIDI Action 2 SRS

Northwave Celsius
 
Letní Sidi jsou mé již třetí cyklistické tretry a musím říct super.
Po roce používání jsem do bot koupil ortopedické vložky SIDAS BIKE + FlashFit speciálně určeny pro cyklistiku, cena přes 1200 Kč se určitě vyplatí, vynikající pocit při šlapání do pedálů. Vyrábí se i modely určeny pro běh, trekikg, lyžování, golf.
 

 

 
Jelikož jezdím na kole celoročně, i když v zimě méně, ale přeci jenom jsem řešil prochladlé prsty různými návleky na tretry, které se mi neosvědčili a nakonec jsem se odhodlal pro koupi speciálních zimních treter a obrovská změna, cena je vyšší, ale je to investice na spoustu let (v zimě se jezdí méně), takže doporučuji. Zkoušel jsem i různé termoponožky a to i tak, že jsem měl na každé noze jinou, abych mohl vnímat rozdíl ve funkčnosti za stejných podmínek.

Sporttester Garmin Forerunner 305
Vynikající pomocník. Pomocí signálu GPS satelitů má běžec přesné údaje o rychlosti, uběhnuté vzdálenosti i nadmořské výšce. Další pro sportovce nepostradatelnou funkcí je i měření tepové frekvence. Dá se používat i na cyklistiku (možnost dokoupit snímač kadence a rychlosti na kolo, pro zvýšení přesnosti v případě ztráty signálu GPS) a i např. pro běh na lyžích atd. Zajímavá je funkce "virtuální tréninkový partner", kdy běžíte po již proběhnuté a uložené trati a závodíte sami se sebou. Dále doporučuji dokoupit turistickou mapu TOPO Czech do programu Garmin Training Center (tato mapa je určena k instalaci do navigací Garmin, takže pokud vlastníte i navigaci Garmin, je tato investice využita i k tomuto). Doporučuji, vynikající přesnost a mnoho funkcí.
Odkazy:
Garmin - Forerunner 305
Fons - Forerunner 305
 
Běžecký opasek NIKE
Důležité pro doplňování tekutin během delších běžeckých aktivit (nad 30 min., takže ho nosím vždy), součástí je i kapsa na energ. gel, klíče apod. Bohužel na dlouhé běhy v teplém počasí je i kapacita lahviček (3 x 160 ml) málo, takže si naplánuji trasu a dopředu si autem zavezu ionťák v petce někam na patnáctý kilometr a schovám ho k silnici do křoví apod., a zde si udělám krátkou pauzu, napiji se, doplním lahvičky na opasku a pokračuji. Druhý den pak jedu pro zbytek.
 
Něco podobného seženete ZDE.
MTB kolo
Toto současné kolo jsem si postavil přes jednu dlouhou zimu. Koupil jsem rám a pak vše co jsem potřeboval a chtěl z jistým ohledem na finanční rozpočet. Rám Apache Manitou je velice pohodlný, možná trošku na úkor tuhosti, ale vyhovuje mi. Excelentní je účinnost brzd HOPE, značka HOPE je opravdu asi to nejlepší v cyklistických brzdách. Brzdovou kapalinu používám MOTUL RBF600, což je kapalina pro závodní silniční motocykly. Bez problému i v nejdelších sjezdech.
Se sedlem jsem měl problémy i na svých předchozích kolech, zkoušel jsem různé modely až jsem konečně našel, to hledání stálo za to. Selle SMP jsou vynikající produkty. Pláště jsem zkoušel taky různé typy (WTB Exi Wolf, Schwable Racing Ralph, Hutchinson Bull Dog), ale nyní mám již druhé Michelin XCR Dry2, dobře nastavená rovnováha mezi trakčními schopnostmi a valivým odporem, nejsou určeny do vyloženého bláta, ale rychlost po zpevněných cestách a případně asfaltu tento malý handicap vynahradí. Pedály - TIME, dříve jsem používal klasiku, tzn. Shimano typ SPD M505 a M540, ale TIME sedí super, bez vertikálních vůlí, které mě u Shimana vadily.

    

    

rám   Apache Manitou Carbon Stay
vidlice   Rock Shock REBA SL Dual Air LO
brzdy   HOPE 4-pískové kapalinové
kotouče   HOPE plovoucí 185/160 mm
kola   MAVIC CrossRide
rychloupínáky   A2Z Titan
pláště   Michelin XCR Dry2
řazení   Shimano XT
přesmyk   Shimano XT
přehazovačka   Shimano XTR
bovdeny   Nokon
kliky   Race Face Evolve XC
pedály   TIME Atac XS
kazeta   SRAM PG-990 9-speed
řetěz   SRAM PC-991 Hollow Pin
představec   Ritchey WCS 130 mm
řídítka   Ritchey Pro
rohy   Ritchey WCS
sedlovka   Eleven Carbon
sedlo   SELLE SMP Strike Plus